Unatkozás a munkahelyen (Boreout-szindróma)
Nem, Nem írtam félre. A boreout- szindróma vagy más néven munkahelyi krónikus unalom létezik. Most biztos vannak, akik ezt kívánják, bárcsak lenne olyan időszak a munkájukban, hogy unatkozzanak. De képzeljük csak el, milyen lenne, ha úgy járnánk be minden egyes nap dolgozni, hogy tudjuk semmi dolgunk nem lesz bent az irodában. Először valószínűleg örülnénk és feltalálnák magunkat. De mi történne, ha több hétig, esetleg hónapig vagy be nem látható ideig a napi munkánk a semmiből állna? Hogy éreznéd magad? A semmit nagyon élvezetes csinálni akkor, ha tudjuk, hogy vége lesz egyszer. Ha viszont folyamatosan jelen van a munkahelyünkön, akkor jelenik meg a boreout-szindróma.
De mit is jelent a krónikus unalom?
Akkor jelentkezhet, ha a munkánkban nincs annyi feladat vagy a feladat, amit végzünk nincs összhangban a képességeinkkel. Ilyenkor az unatkozós órákat próbáljuk valahogy elütni és kitölteni. A semmittevés pedig néha fárasztóbb tud lenni, mint a tényleges munkavégzés.
Ilyenkor szép lassan csökken az önbizalom. A munkavállaló ugyanis azt gondolhatja, hogy nem néznek ki belőle annyit, hogy bonyolultabb vagy új feladatokat el tudna látni. Így egy idő után feleslegesnek érezheti magát a munkahelyén. A lelkesedés és motiváció csökkenésével pedig bekapcsol a túlélő üzemmód. „Jajj, csak ezt a napot éljem túl!” Közben benne van a félelem is, hogy nehogy észre vegyék, hogy nem csinál semmit.
Mit csinálunk ilyenkor?
Ahány ember, annyi megoldás.
Hogy ne vegyék észre, hogy nincs munkánk, így ami feladatot kapunk, azt sokkal lassabban csináljuk meg, mint amennyi időbe valójában telne.
Stratégia lehet, hogy húzzuk, halasztjuk a feladataikat, ezzel magyarázva, hogy van munkánk.
Stratégia lehet a túlórázás. De ez nem a munkával töltött túlórázás, hanem a bent ülök az irodában és a külvilágnak azt mutatom, van munkám.
További „megoldás” lehet a nagyokat sóhajtozás és annak a mutatása, hogy milyen stresszes vagyok a sok munka miatt.
De miért is csinálja ezt a krónikus unatkozó? Mert fél! Fél, hogy kiderül, hogy nincs munkája és ezért a munkatársai irigykedni vagy neheztelni fognak rá.
Kiket érinthet?
Bárkit, aki hosszabb ideig unatkozik a munkahelyén. A pörgősebb, ingerkereső személyek viszont jobban hajlamosak az unatkozásra. A pályakezdőket, a munkahelyváltókat is érintheti. Az ő esetükben az idealizált munkahely és valóság találkozásának eredménye lehet az unatkozás.
Hol találkozhatunk vele?
Általában olyan munkahelyeken jeleni meg, ahol nem egyenlően vannak leosztva a feladatok. Így lesznek olyan munkavállalók, akik megszakadnak a munkában és lesznek olyanok, akik pedig unatkozni fognak. Ennek eredménye, hogy a túl sokat dolgozó és a munkát nem kapó is elveszíti a lelkesedését a munkában és egyre elégedetlenebb lesz a munkahelyével szemben. Az elégedetlenség egyik eredménye pedig a fluktuáció.
Mi a következménye?
- motiváció hiány
- önbizalomhiány
- jövőképünk beszűkül
- munkahelyünkről alkotott képünk negatív lesz
- stresszesek, frusztráltak leszünk
- szorongunk
- testi-lelki jóllétünk veszélybe kerül
Mit tehetünk?
Mi:
Mindenképpen érdemes ilyenkor önvizsgálatot tartanunk a munkahelyünkkel kapcsolatban
- Mióta tart a boreout- szindróma?
- Mi okozza?
- Mit tudok tenni, hogy megszűnjön?
- Felmondjak vagy maradjak a munkahelyemen?
Amíg nem szűnik meg az „unatkozós” állapot a munkahelyünkön, addig is próbáljuk meg áttenni a figyelmünket a szabadidőnkre. Ha ott azt érezzünk, hogy hasznos vagyok, elégedett vagyok nem fog minket magával rántani a munkahelyi unalom.
Munkáltatók:
A boreout-szindróma megszüntetése, nem csak a mi feladatunk, hanem a munkáltatóé is. Mindenképpen el kell fogadniuk, hogy létezik ez az állapot és azon kell dolgozniuk, hogy a munkavállalók elég feladatot kapjanak. A feladataikat izgalmasnak, kihívásként éljék meg.
Ez mellé jönnek még a munkahelyi környezet, a légkör, a munkahelyi csapat, a juttatások, elismerések, amit szintén érdemes fejleszteni, hogy ha a munkájukban néha unatkoznak is az alkalmazottak, de ezek a kompenzációk segíthetnek, hogy a dolgozók ne érezzék feleslegesnek magukat.
Ha úgy érzed, fennáll ez az állapot az életedben és nem tudod kezelni, keress bátran és foglalj időpontot hozzám!